Nová generacia

| | Pridať komentár | Odozvy (0)

Autor týchto trefných pozorovaní je mi neznámy, ale zato tieto postrehy sú známe mnohým, a preto som si dovolil ich zverejniť pre porovnanie toho, čo je nám akosi povedomé.

mbtron

Jedna veliká pravda. V r. 1989 jsem litoval, že jsem se narodil tak brzy. Už mě to dávno přešlo a naopak, jsem rád !!

Bude hodně náročné pro tuto novou generaci se o sebe postarat. Rodiče poskytující servis tu věčně nebudou.  

Děti se dnes nemají nutit k jídlu, spánku, učení, pohybu, domácím pracím, ba ani k respektu autorit.

Děti dnes jednoduše: mohou vše - dospělí nic.   

Vyrůstá přece generace osobností, která nepotřebuje to, čím si prošli jejich rodiče … (Viac)

Martin Kukučín - Dies Irae

| | Diskusia: (1) | Odozvy (0)

Asi pred 100 rokmi v poviedke Dies Irae mimo iných krásnych a hodnotných myšlienok, má zaujala úvaha postavy skupaňa, starého otca Sýkoru o výchove deti. Prešlo sto rokov a spoločenský stav by sa mal podstatne spieť k lepšiemu, ale je to práve naopak. Preto nasledujúce riadky sú o to aktuálnejšie a naliehavejšie. 

mbtron

"Ako si sa ukrivdil! Zabudnúť, že máš deti - neužiť radosti z nich! Nečuť ich prvé lalotanie, nepomáhať pri prvom kroku, nebaviť sa s ním, nešalieť s ním! Nevidieť, ako zázračne sa ten rozumček rozvíja. Koľko si ty prepásol!" (Viac)

Radosť vládnuť tomuto národu

| | Pridať komentár | Odozvy (0)

 (Národ? Či, realita súčasnosti ...?)

Autorstvo tohto článku sa pripisuje Milanovi Lasicovi, ale on to dementoval.

Je pravda, že podobný text som čítal na českom blogu (bohužiaľ, zdroj som si neuložil), kde podstata tohto článku je podobná, ale nie celkom totožná. Tento článok sa šíril emailom naprieč Slovenskom a je pravdepodobne, že bol aktuálne doplňovaný a to na prospech umocneniu hlavnej myšlienky: Radosť vládnuť tomuto národu.

 mbtron 

   Ryba, jedlo žobrákov, ako sa niekedy na bratislavskom trhovisku hovorilo, sa stala luxusnou lahôdkou. Kuracie zadky, ktoré sme hádzali psom sa začali predávať s  kúskom chrbta v honosnom balení s hrabákmi a krkmi ako  delikatesa.  (Viac)

Každú jar, už mnoho rokov, si dávam za úlohu napísať na papier zoznam svojich osobných presvedčení - svoje krédo. Kým som býval mladší, mával môj zoznam mnoho strán, pokúšajúc sa pokryť každú stránku života bez prázdnych miest. Znelo to ako prípad pre Najvyšší súd, ako keby slová mohli vyriešiť všetky rozpory ohľadom zmyslu ľudskej existencie.  (Viac)

List neznámemu športovcovi - Sean COVEY

| | Pridať komentár | Odozvy (0)

Vážený...

Som vášnivým vyznavačom atletiky a ich prenosov. Po zoznámení s vami, som však šokovaný vaším prístupom ku škole.

Tvrdíte, že sa hodláte sústrediť na profesionálnu športovú kariéru a necítite potrebu vzdelania. Tvrdím, že vaša šanca na vstup medzi profesionálov sú asi také, ako pravdepodobnosť, že môjmu ocovi znovu narastú vlasy. ,, Mladý človek, ktorý zahodí svoju budúcnosť zvedený vidinou profesionálnej športovej zmluvy, je ako robotník, ktorý si kúpi jediný los a potom dá výpoveď v očakávaní výhry.´´ To povedal senátor Bill Bradley, bývalý špičkový hráč NBA. Veľa štúdií dokázalo, že zo stovky stredoškolských športovcov sa do prvej vysokoškolskej divízie dostane jeden a že šanca stredoškolského športového nadšenca na vstup medzi profesionálov sa pohybuje na úrovní jednej ku desiatim tisícom. (Viac)

1 2  Ďalej»